• slide_3_01
  • slide_3_02
  • slide_3_03
  • slide_3_04
  • slide_3_05
nav

kastrace fena1smKastrací feny rozumíme operativní přerušení rozmnožovacích funkcí. To znamená, že vykastrovaná fena již nemůže mít štěňata a ani se u ní neprojevují změny související pohlavním cyklem (hárání).

Kastrací feny rozumíme operativní přerušení rozmnožovacích funkcí. To znamená, že vykastrovaná fena již nemůže mít štěňata a ani se u ní neprojevují změny související pohlavním cyklem (hárání).

Důvody k zákroku je možno rozdělit do dvou skupin:

  • terapeutický zákrok - vyjmutí pohlavních orgánů je nutné ze zdravotních důvodů nejčastěji hnisavé záněty dělohy (pyometra), či diabetes mellitus (cukrovka).
  • preventivní zákrok - provádí se u zdravého zvířete, přeruší se nejen pohlavní cyklus, ale výrazně se snižuje riziko pozdějších gynekologických komplikací, jako je hnisavý zánět dělohy, cystické změny na vaječnících, krvácivé stavy dělohy, poruchy říjového cyklu a v neposlední řadě nádorové změny na pohlavních orgánech a mléčné žláze. Podle statistiky lze dokonce říci, že kastrace feny nejpozději po prvním hárání je 100% prevence vzniku nádorů mléčné žlázy.

Kastraci fen provádíme ambulantně a pacienta ihned po zákroku předáváme majiteli. Principem operace je otevření dutiny břišní a vyjmutí pohlavních orgánů. Buď pouze vaječníků nebo vaječníků, vejcovodů a dělohy. U zvířat se zdravotními problémy jsou vždy vyjímány všechny jmenované orgány.

Jak zacházet s fenou po kastraci?

Po narkóze je nejlépe fenu přepravovat v autě, ležící na boku, s vytaženým jazykem tak, aby jí nezapadl. Některá zvířata se ihned po operaci probouzejí, jiná spí ještě několik hodin. Závisí to především na aktivitě metabolismu jater a ledvin, které odbourávají použitá anestetika.

Doma je třeba fenu uložit opět na bok, zkontrolovat vytažení jazyka a zabezpečit klid a teplo. Zásadně se nesmí dávat na postel nebo křeslo, protože ještě velmi málo kontroluje rovnováhu a může se lehce zranit pádem i z malé výšky. Již druhý den po zákroku by se fena měla pohybovat, většinou jí a pije i bez nucení, měla by se aspoň jednou vymočit. Po prvním jídle, případně pití, se může fena vyzvracet, je to však normální. Pokud by fena zvracela častěji, nemočila, úplně odmítala stravu, byla apatická, rána výrazně produkovala tekutinu, je třeba kontaktovat veterinárního lékaře. Nenechávejte tento stav bez pomoci několik dní, mohlo by už být pozdě.

Péče o ránu závisí na pooperační úpravě. Standardně necháváme ránu nekrytou, je možno na ní našít pruh gázy, který ji chrání. Jestliže má fena tendenci jizvu lízat, je třeba stehy znovu dezinfikovat a ránu chránit tzv. „košilkou“. Ta se může ušít z nepružné látky nebo vyrobit z  tzv. prubanu, vystřižením otvoru pro všechny čtyři končetiny.

Stehy se vytahují za 8 - 9 dní Během této doby musí být fena naprosto v pořádku, tzn. musí jíst, pít, močit, nezvracet.

Během hojení rány je třeba omezit feně extrémní pohyby (např. skákání přes plot), mohlo by dojít k prasknutí rány.

Budete-li dodržovat těchto několik málo základních rad, bude Vaše fena už za několik dní naprosto fit. Při jakýchkoli pochybnostech raději vždy volejte.