• slide_3_01
  • slide_3_02
  • slide_3_03
  • slide_3_04
  • slide_3_05
nav

Kastrace kočky je operativní zákrok prováděný v celkové anestezii (narkoze). Principem operace je otevření dutiny břišní a vyjmutí obou vaječníků. Vykastrovaná kočka nemůže už nikdy mít koťata a předevšim se u ní neprojeví rozmnožovací pudy, tzn. „nemrouská se“.

Kočce chované pro potěchu, bez dalších chovatelských ambicí, je kastrace jenom ku prospěchu. Zvíře je klidné, nestresované říjí a odpadá riziko pozdějších gynekologických komplikací, jako jsou hnisavý zánět dělohy, cystické změny na vaječnících, poruchy říjových cyklů či hormonální poruchy. Na našem pracovišti provádíme kastrace koček ambulantně takže kočka je po zákroku předána majiteli do domácího ošetření.

Jak zacházet s kočkou po kastraci ?

Kočku můžete po zákroku nechat probudit u nás, nebo (většinou) Vám ji předáme postupně se probouzející. V tom případě na cestu domů z ordinace umístěte kočku do přenosky, popř. velké tašky tak, aby ležela s krkem a hlavou nataženou a měla volné dýchací cesty. Neberte zvíře do náručí jako dítě, protože jí zabalením do klubíčka můžete zmenšit průchodnost dýchacích cest. Až přinesete Vaši kočku domů, nechte ji probudit v teple, suchu a klidu na zemi - koberci, dece či matraci. Rozhodně nedávejte zvíře v odeznívající narkóze na křeslo či postel. Nedokáže ještě kontrolovat rovnováhu a i pád z malé výšky může mít vážné následky. Některá zvířata se probouzejí ihned po operaci, jiná spí ještě několik hodin. To závisí na aktivitě metabolismu jater a ledvin, které odbourávají použitá anestetika. Je-li kočka při odvozu, případně doma, ještě bezvládná, je třeba zabezpečit dostatečnou průchodnost dýchacích cest. Jazyk se nemusí nijak zvlášť vytahovat, stačí důsledně nechat kočku ležet na boku. Jakmile se s námi začne o jazyk přetahovat, byť ještě spící, je vše v pořádku. Budí se a jazyk již reflexně kontroluje a udušení nehrozí.

Až se vzbudí a začne chodit, dojde si sama k misce s vodou a krmením. Do jídla a pití ji určitě nenuťte a především se nepokoušejte probouzející se kočce dávat sami pít. Za dvacet čtyři hodin po operaci kočka jí i pije a musí se alespoň jedenkrát za den vymočit. Bude-li zvíře den po operaci jíst, ale bude při tom zvracet, nebo bude potravu absolutně odmítat, či se nevymočí, zavolejte, nebo rovnou přijeďte pro jistotu na kontrolu. Nenechávejte tento stav bez pomoci několik dní, mohlo by být již příliš pozdě. Včasné injekční podání výživy, vitamínů a úprava metabolismu vrátí vaší kočce vitalitu a chuť k jídlu.

Operační ránu necháváme standardně nekrytou. Stehy se nevytahují, rána je šitá pod kůží vstřebatelným materiálem. Doma nemusí chovatel aplikovat žádné léky, depotní (dlouhodobá působnost) antibiotika a analgetika dostane po operaci u nás. Pokud si kočka ve vyjímečných případech ránu líže, je třeba ji obléci do košilky z pevné nepružné látky, která je obdélníkového tvaru a má čtyři otvory pro nohy. Otvory pro zadní nohy musí být vystřiženy těsně kolem stehen, aby se kočka nedostala k ráně z vnitřní strany.

Budete-li dodržovat těchto několik málo základních rad, bude Vaše kočka za pár dní naprosto fit. Při jakýchkoli pochybnostech raději vždy volejte.