Kastrace psa
29. srpen, 2022 o 0:38
Při kastraci psa dochází k vyjmutí varlat. Chirurgický zákrok se na naší klinice provádí v celkové narkóze pomocí inhalační anestezie. Indikací ke kastraci psa jsou onemocněná prostaty, varlat, onemocnění šourku nebo zabránění plodnosti. Důvodem ke kastraci také může být snaha o úpravu chování. Po zákroku se snižují tendence k sexuálnímu i teritoriálnímu chování, čímž může docházet i k omezení agresivity psa. Tato metoda k úpravě chování není avšak vždy účinná a na prvním místě je vždy výchova ze strany majitele.
Kastrace se provádí u psů, kteří dosáhli pohlavní i tělesné dospělosti, takže u malých plemen asi 12. měsíc a u velkých plemen asi 18. měsíc.
Konkrétními zdravotními důvody kastrace jsou:
Nádory varlat --> u psů jsou poměrně časté a kastrace je představuje jediné řešení
Kryptorchismus --> vrozené onemocnění, při kterém nedojde k úplnému sestoupení varlat do šourku. Nesestouplé varle se poté může nacházet v tříselném kanále nebo dutině bříšní. Takto postižené varle má o 30% vyšší riziko nádorového bujení z důvodu zvýšené teploty.
Zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) --> Takto postižená prostata se vyskytuje u velké většiny starších psů. Může se stát, že prostata bude zvětšená natolik, že způsobuje problémy při močení, defekaci nebo může dojít k jejímu zánětu. Po kastraci dochází k postupnému zmenšení prostaty do normální velikosti.
Je třeba dodržovat některá pravidla.
- před zákrokem dodržet aspoň 10ti hodinovou hladovku
- po návratu domů nechat psa na klidném teplém místě pod
dohledem
- nedávat psa na vyvýšená místa, ze kterých by mohl při
probouzení spadnout
- nekrmte hned po probuzení, pouze nabídněte malý objem vody
- druhý den se pes může vrátit ke svému obvyklému režimu bez
omezení