Odčervování psů
Odčervování psů
Nejlepší prevence před nakažením střevními parazity je pravidelné odčervování. Silná a neléčená invaze parazitů může vést nejen k lehčím příznakům, jako kašel, zvracení, hubnutí, bolesti břicha, krev ve stolici, ale může končit až úhynem. Odčervení je také v zájmu majitelů, protože vnitřní parazité psů jsou přenosní také na člověka.
Proti střevním parazitům se používají přípravky, které obsahují nejčastěji kombinaci tří látek fenbendazol, pyranteli embonas a praziquantel. Tyto látky jsou účinné proti hlísticím a tasemnicím . Mezi jejich nejčastější zástupce patří:
Toxocara canis – Škrkavka psí - škrkavky mají specifický tzv, enterohepatopulmonální vývoj (larvy putují ze střeva do jater, následně krví přes srdce do plic, poté jsou vykašlány, spolknuty a dostávají se nazpět do střeva). Zvířata se mohou nakazit pozřenými vajíčky, po porodu mlékem z matky na štěně a dokonce transplacentárním přenosem v děloze matky. Vajíčka bývají extrémně rezistentní a v prostředí přežijí až 3 roky. Symptomy jsou kašel, alergické vyrážky, trávicí potíže.
Škrkavka patří mezi parazity, kteří mohou napadat i člověka. Na rozdíl od psa o kočky nesídlí ve střevech, ale z vajíčka se po pozření vyvine infekční larva, která migruje do jater, mozku, svalů atd. Ve tkáních zůstává a způsobuje zánětlivou reakci. Mezi příznaky patří zvracení, průjem, bolest svalů, kloubů, nechutenství i další nespecifické příznaky.
Trichuris vulpis – Tenkohlavec liščí – parazit se nachází v tlustém a
tenkém střevě, kde jsou zanořeni hluboko do sliznice. Příznakem nemoci jsou
střídavé průjmy, hubnutí a krev ve stolici. Na rozdíl od kočičího tenkohlavce,
psí tenkohlavec je nakažlivý i pro člověka. Kvůli jeho vývojovému cyklu,
nestačí podat pouze jednu tabletu, ale raději podat tabletu několikrát.
Dipylidium caninum – Tasemnice psí - je to nejrozšířenější tasemnice. Přenašečem tasemnice jsou blechy psí. Při masivních infekcích dochází k silným průjmům a hubnutí. Vzácně se mohou nakazit i děti, které pozřou infikovanou larvu blechy. Příznaky onemocnění jsou hubnutí, průjmy.
Taenia spp. – tasemnice
à Typickým
příznakem nákazy tasemnicemi je psí „sáňkování“. Dále tasemnice způsobují hubnutí,
průjmy a zhoršení kvality srsti
Echinococcus granulosus (Měchožil zhoubný), Echinococcus multilocularis (Tasemnice liščí) – tyto parazité způsobují růst cyst v různých orgánech. E. granulosus parazituje nejčastěji v plicích a v játrech, naopak E. multilocularis parazituje hlavně v játrech. Tento parazit zažívá ¨boom¨ v posledních letech a je hlavně znám jako tasemnice z borůvek.
Velmi častým střevním parazitem jsou Gardie (G. intestinali). Vyskytují se u velkého množství živočišných druhů a u dospělých zdravých zvířat většinou nezpůsobují žádné příznaky. U štěnat způsobuje tento malý prvok onemocnění, které se projevuje silnými a akutními průjmy. Neřešení tohoto onemocnění může vést ke smrti štěněte vyčerpáním a dehydratací. Giardia se svým přísavným diskem přisaje na výstelku střev, čímž zabrání vstřebávání živin.Léčba se provádí látkami fenbendazol a metronidazol. Hlavní je také důkladná dekontaminace a zabránění reinfekce z prostředí.
Štěňata by se měla poprvé odčervit 8.-14. den po porodu. Ve věku 2 týdny až 3 měsíce budou odčervována každé 2 týdny. Ve věku 3-6 měsíců každé 4 týdny. Od 6 měsíců do jednoho roku stáří každé tři měsíce. Dohromady je to 9 odčervení do prvního roku štěněte. Dospělý pes se poté může odčervovat jednou za 3-4 měsíce nebo po konzultaci s veterinářem a koprologickém vyšetření.
Odčervovací přípravky existují ve formě tablet, ale i ve formě past, které jsou ideální řešení pro štěňata. Odčervováni by neměli být pouze psi venkovní, ale nakazit se mohou také psi žijící pouze ve vnitřním prostředí. Může se stát, že se vajíčka parazita přenesou do domu na hlíně z bot. Určitě má smysl odčervovat i psa, který ven chodí minimálně.
Odčervovací přípravky můžete u nás v ordinaci pořídit i na naší recepci.